Punk rock je fašismus
(článek z Rock&Popu 8/99)

Dne  12.6.1999  měla CHEKA Gang pořádat v klubu Amfora na Pankráci koncert hudebních skupin Pouhý výmysl, Méďa Péďa, Něžný loket a Napravená Reputace. Co čert nechtěl, koncert byl zrušen provozovatelem klubu Amfora, příspěvkovou organizací Hobby Centrum 4 dva dny před jeho konáním, přestože byl dohodnut měsíc předem, Cheka Gang se o jeho zrušení dozvěděla až 11.6. prostřednictvím telegramu. Měli jsme tedy jeden den na to, abychom odvolali kapely i lidi, kteří se měli podílet na zajištění akce (včetně ochranky), strhali všechny plakáty, zrušili již zaplacený kulturní servis v rádiu, stornovali inzeráty v kulturních tipech v novinách (některé již vyšly( a obvolali všechny pozvané.

Plagát
Inkriminovaný plagát

Mnohem pikantnější než tento zcela nereálný úkol byl ale důvod zákazu a následného zrušení koncertu. Ředitel Hobby centra 4 p. Zatloukal shodně s ředitelkou Amfory pí. Horákovou totiž uvedli jako důvod náhlého zrušení koncertu jeho název "Punkrockovej výslech" a dále údajné rozhodnutí orgánu Státního stavebního dohledu Prahy 4.

Spíše než o název koncertu jako takový šlo o jeho uvedení na plakátu, byť malým písmem jako podtitul. Když jsem telefonicky žádal ředitele Hobby Centra 4 Zatloukala o vysvětlení, začal na mě křičet, že punk rock je fašismus a jestli jsem zažil gestapo. Musím přiznat, že v tu chvíli mi nějak došly argumenty, přestože jsem byl po telefonátu s ředitelkou Horákovou připraven na leccos. Ta mi totiž pro změnu ohlásila, že stylizované počáteční písmeno A ze slova Amfora symbolizuje tzv. "anarchistické áčko", znak anarchistického hnutí. Ať jsem se snažil sebevíc, přetažené linie u písmene A na ni kružnici jsem na plakátu nenašel. A to ani nemluvím o poněkud absurdním důsledku jejich tvrzení. Podle nich jsme vlastně vytvořili anarcho-fašistický plakát. Nejsem si jist, ale mám pocit, že jsme byli první v historii. Se svou snahou vysvětlit, že punk rock je hudební styl nejen mnoha začínajících kapel, ale i mnoha všeobecně uznávaných a přijímaných legend, jsem bohužel neuspěl.

O dalším důvodu zrušení koncertu, tj. údajném rozhodnutí orgánů SSD Prahy 4 lze rovně pochybovat. Podle našich informací existuje pouze nařízení o ukončení živých produkcí před desátou hodinou. S tímto limitem jsme samozřejmě počítali. Právě proto byl začátek koncertu stanoven již na šestou hodinu odpoledne. O dalších zběsilých, neustále se měnících pseudoargumentech snad ani nemá smysl psát. Podle ředitelky Horákové byla např. akce hlášena jako večírek studentů jednoho konkrétního gymnázia, což je zarážející, neboť právě s ní jsme jednali při plánování a přípravě koncertu. Jak název a druh akce, tak jména účinkujících skupin jsme paní Horákové sdělili celé tři týdny před plánovaným konáním. Na to paní ředitelka asi trochu pozapomněla. Dle vlastních slov měla také strach z přílišné publicity, příchodu velké skupiny radikálních punkáčů a obecně příchodu většího množství lidí, než je klub schopen pojmout. Nic z toho se samozřejmě nenaplnilo.

Těmito argumenty se ředitelka Horáková patrně snaží vyvolat dojem, že akce stejného typu se rovněž v Amfoře nikdy nekonaly. To není pravda. pamatuji se na akce, kdy bylo v Amfoře i 400 lidí. Rovněž styl produkované hudby není žádnou novinkou - např. skupina Pouhý výmysl hrála v Amfoře již několikrát. Když jsme s paní Horákovou domlouvali minulou akci a sdělili jí, že očekáváme zhruba 250 příchozích, pouze souhlasně přikývla. Tehdy si starosti s překročením maximální kapacity klubu rozhodně nedělala. Dnes už se usmívám, když si vzpomenu na rádoby vznešená slova ředitelky Horákové o podpoře začínajících a méně známých kapel, o tom, že nechce diskriminovat žádný hudební směr. Smutné je, že šlo jen o pokrytecké fráze.
http://listen.to/meda-peda/